WAC Lighting R2SNT-22EM Volta - 2 Inch 22W 1 LED Square New Construction IC Rated Airtight Recessed Housing and Emergency Backup Battery, Aluminum Finish
flash sale iconLimited Time Sale
Until the end
20
quantity
Product details
Category
Volta is the quintessential high performance LED architectural recessed downlight. Volta can be specified with variable serviceable drivers to plan your project in accordance with energy and lighting requirements up to 1,500 Lumens from a 2in aperture or up to 3,000 Lumens from the 4.5in. Available in New Construction IC Rated Airtight or Remodel Non-IC Airtight with Emergency backup battery and Chicago Plenum Safety options. Volta trims include an LED Light Engine with a replaceable High Powered LED module and are available in a variety of options including Round, Square, Adjustable, Wall Wash, Shallow Regressed, or a sleek flangeless trim which can be spackled directly up to the aperture. Tool-less in-field adjustable glare control and optic system can be used for louvers, lens, and beam control. Trim shape and driver output must be specified with housing. Built-in indexing allows for quick and simple trim alignment. Universal mounting brackets with hangar bars included. Volta New Construction housings are specific to round/square and invisible or flanged trims. Energy Star qualified and Title 24 Compliant (Title 24 when used with 90CRI Trim). Smooth and continuous dimming to 1% with an Electronic Low Voltage Dimmer or 0-10V dimmer. Available with Lutron Driver (Housing with L1 in Part #) for maximum compatibility with any Lutron Lighting Control System. Available in New Construction IC Rated Airtight or Remodel Non-IC Airtight versions (Invisible Trim only available on New Construction Models). Chicago Plenum Safety Rating and Emergency Backup battery options. 15W, 22W universal 120V-220V-277V Driver. Choose the housing with driver load to fit your lighting specification. Standards: ETL & cETL Listed. All Volta trims are Wet Location standard. Warranty: 5 Years Functional/2 Years Finish3.50 / Dimmable: Yes.