NPP FT12-200AH Deep Cycle AGM Rechargeable 12V 200Ah Batteries 12Volt 2400WH, 3% Self-Discharge Rate, Sealed Lead Acid Replacement Battery for RV, Solar, Trolling Motor, Travel Trailer, Off Grid
flash sale iconLimited Time Sale
Until the end
20
quantity
Product details
Category
  • Battery Demension: The demension of 12v 200ah battery with M8 terminals is L 21.5 x W 4.92 x H 12.48 in(with Terminal H 12.72in ). The Weight is 133.4lbs. The front access terminal is low internal resistance and high output power
Brand NPP
Voltage 12 Volts
Amperage 200 Amps
Model Name FT12 200AH
Unit Count 1 Count
Reusability Rechargeable
Manufacturer NPP
Model Number FT12 200AH
Antenna Location Ups
Battery Capacity 200 Amp Hours
Battery Cell Type Lead Acid
Number of Batteries 1 12V batteries required.